Besides the super fight we just saw, May is a relatively slow month as far as big names go, however there are several key cards to look forward to, most notably Chad Dawson vs Tarver, Andre Ward vs. Edison Miranda, Berto vs Urango and Angulo vs Kermit Cintron....June & July are already shaping to be huge months in boxing as well.
May 2
At Las Vegas (HBO PPV): Ricky Hatton vs. Manny Pacquiao
May 8
At Fort Worth, Texas (ESPN2): Craig McEwan vs. Brian Vera, 10 rounds, middleweights; Carlos Velasquez vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights; Adrien Broner vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Luis Yanez vs. TBA, 4 rounds, bantamweights; Bernard Hopkins in studio
At Vigo, Spain: Ivan Pozo vs. Christophe Rodrigues, 12 rounds, for Pozo's European flyweight title
At Franklin Square, N.Y.: Daniel Sostre vs. Tommy Rainone, 8 rounds, welterweights
At Tampa: Carlos Rivera vs. Alex "Ali" Baba, 8 rounds, featherweights; Ahsandi Gibbs vs. Marcus Upshaw, 8 rounds, middleweights; Jenna Shiver vs. TBA, 4 or 6 rounds, female featherweights; Jose Duran vs. Laquel Fleming, 4 rounds, welterweights
May 9
At Las Vegas (HBO): Chad Dawson vs. Antonio Tarver, rematch, 12 rounds, for Dawson's IBF light heavyweight title; Bowie Tupou vs. Chris Koval, 8 or 10 rounds, heavyweights; Jose Guzman vs. Jose Lugo, 6 rounds, lightweights; Said El Harrack vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights; Anna Donatella Hultin vs. Jasica Rojo, 4 rounds, female junior lightweights; Melissa Hernandez vs. Jeri Sitzes, 6 rounds, female featherweights
At Bamberg, Germany: Marco Huck vs. Vitaliy Rusal, 12 rounds, for Huck's European cruiserweight title; Alexander Abraham vs. Magomed Abdurakhmedov, 12 rounds, junior middleweights; Alexander Frenkel vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights; Yoan Pablo Hernandez vs. Aaron Williams, 8 rounds, cruiserweights
At Chimkent, Kazakhstan: Beibut Shumenov vs. Alejandro Berrio, 12 rounds, light heavyweights; Roman Karmazin vs. Luis Augusto Dos Santos, 10 rounds, middleweights; Gayratjon Ahmedov vs. Luzimar Gonzaga, 8 rounds, light heavyweights; DeMarcus "Chop Chop" Corley vs. Sidney Siqueira, 8 rounds, junior welterweights; Willie Chapman vs. Talgat Dosanov, 6 rounds, heavyweights; Yersin Jailauov vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights; Ravshan Hudoinazarov vs. Andre Marcos Nascimento, 6 rounds, junior middleweights; Kanat Orakbaev vs. Umid Soliev, 4 rounds, junior middleweights; Doszhan Ospanov vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
At Atlantic City, N.J. (PPV): Hector Camacho Sr. vs. Yory Boy Campas, 12 rounds, junior middleweights
May 12
At TBA, Thailand: Denkaosan Kaowichit vs. Hiroyuki Hisataka, 12 rounds, for Kaowichit's WBA flyweight title
May 15
At Atlantic City, N.J. (ESPN2): Kevin Johnson vs. Monte Barrett, 10 rounds, heavyweights; Jorge Teron vs. TBA, 8 rounds, lightweights; Bernardo Osuna in studio
EDIT/UPDATE: Monte Barrett pulled out, in comes [color=light ]Devin Vargas 17-0.[/color]
At Philadelphia (gofightlive.tv): Joey Abell vs. Billy Willis, 8 rounds, heavyweights; Kevin Carmody vs. Daniel Maldonado, 8 rounds, lightweights; Gee Cullmer vs. Clarence Taylor, 8 rounds, middleweights; Julias Edmonds vs. Jose Tiburcio, 6 rounds, junior welterweights; Ben Foust vs. Marcus Brooks, 6 rounds, super middleweights; Joselito Collado vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights; Taneal Goyco vs. David Davitshvili, 4 rounds, cruiserweights; Ruslan Khayrtdinov vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Nakidi Ku-Ntima vs. Kareem Wilson, 4 rounds, heavyweights
At Belfast: Martin Rogan vs. Sam Sexton, 12 rounds, for Rogan's Commonwealth heavyweight title; Neil Sinclair vs. Henry Coyle, 12 rounds, junior middleweights; Michael Jennings vs. Willie Thompson, 6 rounds, welterweights; James DeGale vs. TBA, 4 rounds, middleweights; Frankie Gavin vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Billy Joe Saunders vs. TBA, 4 rounds, middleweights; Kevin O'Hara vs. John Baguley, 8 rounds, junior lightweights; Luke Wilton vs. TBA, 6 rounds, bantamweights; Scott Belshaw vs. TBA, 4 rounds, heavyweights; Ciaran Healy vs. TBA, 4 rounds, middleweights
At Madeburg, Germany: Francois Botha vs. Timo Hoffmann, 12 rounds, heavyweights; Robert Stieglitz vs. Lukas Wilaschek, rematch, 12 rounds, super middleweights
At Lawton, Okla.: George Tahdoaahnippah vs. Dan Wallace, 10 rounds, super middleweights; Grady Brewer vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights; Marcus Oliveria vs. Isaiah Henderson, 6 rounds, light heavyweights
At Puerto, Colombia: Ricardo Torres vs. Derwin Medina, 10 rounds, welterweights; Darley Perez vs. Julio C. Arenilla, 8 rounds, lightweights
May 16
At Oakland (Showtime): Andre Ward vs. Edison Miranda, 12 rounds, super middleweights; John Molina vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights; Shawn Estrada vs. Tony Hirsch, 4 rounds, super middleweights; Ricardo Williams Jr. vs. Karim Mayfield, 6 rounds, welterweights; Rico Ramos vs. Trinidad Mendoza, 6 rounds, junior featherweights; Mel Crossty vs. Jaime Rodriguez, 4 rounds, junior lightweights
At TBA (Azteca America): Brandon Rios vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights; Vanes Martirosyan vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights
At Rome: Giacobbe Fragomeni vs. Krzysztof Wlodarczyk, 12 rounds, for Fragomeni's WBC cruiserweight title
May 22
At Miami (ESPN2): Richard Gutierrez vs. Antwone Smith, 10 rounds, welterweights; Erislandy Lara vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights; Guillermo Rigondeaux vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
At Las Vegas: Oliver McCall vs. John Hopoate, 10 rounds, heavyweights; Elijah McCall vs. Chad Davis, 4 rounds, heavyweights
At Lincoln, R.I.: Joe Spina vs. Tiwon Taylor, 8 rounds, light heavyweights; James McGirt Jr. vs. TBA, 6 rounds, middleweights; Joe McCreedy vs. Victor Paz, 6 rounds, super middleweights; Sandy Tsagouris vs. TBA, 6 rounds, female featherweights; Jay Holland vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights; Sean Eklund vs. Jose Guzman, 4 rounds, lightweights; Diego Periera vs. Pablo Tejada, 4 rounds, junior welterweights
At London: Nathan Cleverly vs. TBA, 12 rounds, for Cleverly's Commonwealth light heavyweight title
May 23
At Monterrey, Mexico: Toshiaki Nishioka vs. Jhonny Gonzalez, 12 rounds, for Nishioka's WBC junior featherweight title; Rafael Marquez vs. Jose Mendoza, 10 rounds, featherweights
May 24
At Primm, Nev.: Dimitry Salita vs. Raul Munoz, 10 rounds, junior welterweights; Sharif Bogere vs. TBA, 6 rounds, lightweights
May 26
At Shanghai, China: Daisuke Naito vs. Xiong Zhao Zhong, 12 rounds, for Naito's WBC flyweight title May 27
At Brisbane, Australia: Anthony Mundine vs. Daniel Geale, 12 rounds, middleweights
May 29
At Dublin: Sergey Gulyakevich vs. Eddie Hyland, 12 rounds, for Gulyakevich's European junior lightweight title
At Johannesburg, South Africa: Silence Mabuza vs. Yonnhy Perez, 12 rounds, IBF bantamweight eliminator
May 30
At Hollywood, Fla. (HBO): Andre Berto vs. Juan Urango, 12 rounds, for Berto's WBC welterweight title; Alfredo Angulo vs. Kermit Cintron, 10 rounds, junior middleweights; Yusaf Mack vs. TBA, 8 or 10 rounds, light heavyweights
At Helsinki, Finland: Nikolai Valuev vs. Ruslan Chagaev, rematch, 12 rounds, for Valuev's WBA heavyweight title
At Reading, Pa.: Travis Kauffman vs. TBA, 8 rounds, heavyweights
At St. Thomas, Virgin Islands: Victor Cayo vs. Arturo Morua, 12 rounds, junior welterweights
May 2
At Las Vegas (HBO PPV): Ricky Hatton vs. Manny Pacquiao
May 8
At Fort Worth, Texas (ESPN2): Craig McEwan vs. Brian Vera, 10 rounds, middleweights; Carlos Velasquez vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights; Adrien Broner vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Luis Yanez vs. TBA, 4 rounds, bantamweights; Bernard Hopkins in studio
At Vigo, Spain: Ivan Pozo vs. Christophe Rodrigues, 12 rounds, for Pozo's European flyweight title
At Franklin Square, N.Y.: Daniel Sostre vs. Tommy Rainone, 8 rounds, welterweights
At Tampa: Carlos Rivera vs. Alex "Ali" Baba, 8 rounds, featherweights; Ahsandi Gibbs vs. Marcus Upshaw, 8 rounds, middleweights; Jenna Shiver vs. TBA, 4 or 6 rounds, female featherweights; Jose Duran vs. Laquel Fleming, 4 rounds, welterweights
May 9
At Las Vegas (HBO): Chad Dawson vs. Antonio Tarver, rematch, 12 rounds, for Dawson's IBF light heavyweight title; Bowie Tupou vs. Chris Koval, 8 or 10 rounds, heavyweights; Jose Guzman vs. Jose Lugo, 6 rounds, lightweights; Said El Harrack vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights; Anna Donatella Hultin vs. Jasica Rojo, 4 rounds, female junior lightweights; Melissa Hernandez vs. Jeri Sitzes, 6 rounds, female featherweights
At Bamberg, Germany: Marco Huck vs. Vitaliy Rusal, 12 rounds, for Huck's European cruiserweight title; Alexander Abraham vs. Magomed Abdurakhmedov, 12 rounds, junior middleweights; Alexander Frenkel vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights; Yoan Pablo Hernandez vs. Aaron Williams, 8 rounds, cruiserweights
At Chimkent, Kazakhstan: Beibut Shumenov vs. Alejandro Berrio, 12 rounds, light heavyweights; Roman Karmazin vs. Luis Augusto Dos Santos, 10 rounds, middleweights; Gayratjon Ahmedov vs. Luzimar Gonzaga, 8 rounds, light heavyweights; DeMarcus "Chop Chop" Corley vs. Sidney Siqueira, 8 rounds, junior welterweights; Willie Chapman vs. Talgat Dosanov, 6 rounds, heavyweights; Yersin Jailauov vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights; Ravshan Hudoinazarov vs. Andre Marcos Nascimento, 6 rounds, junior middleweights; Kanat Orakbaev vs. Umid Soliev, 4 rounds, junior middleweights; Doszhan Ospanov vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
At Atlantic City, N.J. (PPV): Hector Camacho Sr. vs. Yory Boy Campas, 12 rounds, junior middleweights
May 12
At TBA, Thailand: Denkaosan Kaowichit vs. Hiroyuki Hisataka, 12 rounds, for Kaowichit's WBA flyweight title
May 15
At Atlantic City, N.J. (ESPN2): Kevin Johnson vs. Monte Barrett, 10 rounds, heavyweights; Jorge Teron vs. TBA, 8 rounds, lightweights; Bernardo Osuna in studio
EDIT/UPDATE: Monte Barrett pulled out, in comes [color=light ]Devin Vargas 17-0.[/color]
At Philadelphia (gofightlive.tv): Joey Abell vs. Billy Willis, 8 rounds, heavyweights; Kevin Carmody vs. Daniel Maldonado, 8 rounds, lightweights; Gee Cullmer vs. Clarence Taylor, 8 rounds, middleweights; Julias Edmonds vs. Jose Tiburcio, 6 rounds, junior welterweights; Ben Foust vs. Marcus Brooks, 6 rounds, super middleweights; Joselito Collado vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights; Taneal Goyco vs. David Davitshvili, 4 rounds, cruiserweights; Ruslan Khayrtdinov vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Nakidi Ku-Ntima vs. Kareem Wilson, 4 rounds, heavyweights
At Belfast: Martin Rogan vs. Sam Sexton, 12 rounds, for Rogan's Commonwealth heavyweight title; Neil Sinclair vs. Henry Coyle, 12 rounds, junior middleweights; Michael Jennings vs. Willie Thompson, 6 rounds, welterweights; James DeGale vs. TBA, 4 rounds, middleweights; Frankie Gavin vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Billy Joe Saunders vs. TBA, 4 rounds, middleweights; Kevin O'Hara vs. John Baguley, 8 rounds, junior lightweights; Luke Wilton vs. TBA, 6 rounds, bantamweights; Scott Belshaw vs. TBA, 4 rounds, heavyweights; Ciaran Healy vs. TBA, 4 rounds, middleweights
At Madeburg, Germany: Francois Botha vs. Timo Hoffmann, 12 rounds, heavyweights; Robert Stieglitz vs. Lukas Wilaschek, rematch, 12 rounds, super middleweights
At Lawton, Okla.: George Tahdoaahnippah vs. Dan Wallace, 10 rounds, super middleweights; Grady Brewer vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights; Marcus Oliveria vs. Isaiah Henderson, 6 rounds, light heavyweights
At Puerto, Colombia: Ricardo Torres vs. Derwin Medina, 10 rounds, welterweights; Darley Perez vs. Julio C. Arenilla, 8 rounds, lightweights
May 16
At Oakland (Showtime): Andre Ward vs. Edison Miranda, 12 rounds, super middleweights; John Molina vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights; Shawn Estrada vs. Tony Hirsch, 4 rounds, super middleweights; Ricardo Williams Jr. vs. Karim Mayfield, 6 rounds, welterweights; Rico Ramos vs. Trinidad Mendoza, 6 rounds, junior featherweights; Mel Crossty vs. Jaime Rodriguez, 4 rounds, junior lightweights
At TBA (Azteca America): Brandon Rios vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights; Vanes Martirosyan vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights
At Rome: Giacobbe Fragomeni vs. Krzysztof Wlodarczyk, 12 rounds, for Fragomeni's WBC cruiserweight title
May 22
At Miami (ESPN2): Richard Gutierrez vs. Antwone Smith, 10 rounds, welterweights; Erislandy Lara vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights; Guillermo Rigondeaux vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
At Las Vegas: Oliver McCall vs. John Hopoate, 10 rounds, heavyweights; Elijah McCall vs. Chad Davis, 4 rounds, heavyweights
At Lincoln, R.I.: Joe Spina vs. Tiwon Taylor, 8 rounds, light heavyweights; James McGirt Jr. vs. TBA, 6 rounds, middleweights; Joe McCreedy vs. Victor Paz, 6 rounds, super middleweights; Sandy Tsagouris vs. TBA, 6 rounds, female featherweights; Jay Holland vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights; Sean Eklund vs. Jose Guzman, 4 rounds, lightweights; Diego Periera vs. Pablo Tejada, 4 rounds, junior welterweights
At London: Nathan Cleverly vs. TBA, 12 rounds, for Cleverly's Commonwealth light heavyweight title
May 23
At Monterrey, Mexico: Toshiaki Nishioka vs. Jhonny Gonzalez, 12 rounds, for Nishioka's WBC junior featherweight title; Rafael Marquez vs. Jose Mendoza, 10 rounds, featherweights
May 24
At Primm, Nev.: Dimitry Salita vs. Raul Munoz, 10 rounds, junior welterweights; Sharif Bogere vs. TBA, 6 rounds, lightweights
May 26
At Shanghai, China: Daisuke Naito vs. Xiong Zhao Zhong, 12 rounds, for Naito's WBC flyweight title May 27
At Brisbane, Australia: Anthony Mundine vs. Daniel Geale, 12 rounds, middleweights
May 29
At Dublin: Sergey Gulyakevich vs. Eddie Hyland, 12 rounds, for Gulyakevich's European junior lightweight title
At Johannesburg, South Africa: Silence Mabuza vs. Yonnhy Perez, 12 rounds, IBF bantamweight eliminator
May 30
At Hollywood, Fla. (HBO): Andre Berto vs. Juan Urango, 12 rounds, for Berto's WBC welterweight title; Alfredo Angulo vs. Kermit Cintron, 10 rounds, junior middleweights; Yusaf Mack vs. TBA, 8 or 10 rounds, light heavyweights
At Helsinki, Finland: Nikolai Valuev vs. Ruslan Chagaev, rematch, 12 rounds, for Valuev's WBA heavyweight title
At Reading, Pa.: Travis Kauffman vs. TBA, 8 rounds, heavyweights
At St. Thomas, Virgin Islands: Victor Cayo vs. Arturo Morua, 12 rounds, junior welterweights