VERY significant month that will shape the pound for pound lists. Andre Ward vs Kovalev will determine the #1 p4p boxer on the planet. Lomachenko vs Walters will have legit claim to top 5 p4p. Some interesting international fights as well and actually a couple big/interesting women's boxing as well with two gold medalists!
November 10
At Washington, D.C.:
-Daniel Franco vs. Derrick Murray, 10 rounds, featherweights
-Antoine Douglas vs. Ernesto Berrospe, 10 rounds, middleweights
At Levallois, Fance:
-Cedric Vitu vs. Isaac Real, 12 rounds, for Vitu's European junior middleweight title
-Guillaume Frenois vs. Samir Ziani, 12 rounds, for vacant European featherweight title
November 11
At Philadelphia (One World Sports):
-Adam Lopez vs. Carlos Valcarcel, 8 rounds, junior featherweights
-Ed Brown vs. Albert Mensah, 8 rounds, welterweights
-Jerry Odom vs. Taneal Goyco, 8 rounds, super middleweights
-Jaron Ennis vs. Chrisshawn Alexander, 6 rounds, junior welterweights
-Derrick Webster vs. Salim Larbi, 6 rounds, middleweights
-Keenan Smith vs. TBA, 6 rounds, welterweights
-Kenneth Sims Jr. vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
-Emmanuel Folly vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
-Joshua Jones vs. Jahmal Dyer, 4 rounds, lightweights
-LeRoy Davila vs. TBA, 4 rounds, bantamweights
At Miami:
-Yunieski Gonzalez vs. Maxwell Amponsah, 10 rounds, light heavyweights
-Yordan Frometa vs. Carlos Winston, 8 rounds, junior welterweights
-Armando Alvarez vs. Anthony Abbruzzes, 8 rounds, welterweights
-Courtney Jackson vs. Antonio Sanchez, 6 rounds, junior welterweights
-Ruben Garcia vs. Angel Monrrea, 8 rounds, junior lightweights
-Harold Calderon vs. Elvin Perez, 6 rounds, welterweights
-Leider Pena vs. Tyler Vogel, 4 rounds, middleweights
-Juan C. Rubio vs. Randy Hedderick, 4 rounds, junior middleweights
-Jesus Mercado vs. Julio Rodas, 4 rounds, junior welterweights
-Jorge Marron Jr vs. Archie Weah, 4 rounds, welterweights
At Chester, Pa.:
-David Gonzales vs. Samuel Teah, 8 rounds, junior welterweights
-Kyrone Davis vs. Chris Fitzpatrick, 8 rounds, middleweights
-Carlos Rosario vs. Jerome Conquest, 6 rounds, lightweights
-Tyrone Crawley Jr. vs. Victor Vasquez, 6 rounds, junior welterweights
-Amir Shabazz vs. Gabriel Pham, 6 rounds, light heavyweights
-Nicholas Hernandez vs. Anthony Prescott, 6 rounds, middleweights
-Hafiz Montgomery vs. Julian Poole, 4 rounds, cruiserweights
-Wesley Triplett vs. Randy Easton, 4 rounds, heavyweights
-Luis Aponte vs. Darryl Bunting, 4 rounds, super middleweights
-Roberto Irizarry vs. Jules Blackwell, 4 rounds, featherweights
-Lamont McLaughlin vs. Waleem Felder, 4 rounds, cruiserweights
At Kobe, Japan:
-Shun Kubo vs. Jin Wook Lim, 12 rounds, junior featherweights
-Masayoshi Nakatani vs. Allan Tanada, 12 rounds, lightweights
-Takahiro Yamamoto vs. Mark John Yap, 12 rounds, bantamweights
-Ryuya Yamanaka vs. Merlito Sabill, 12 rounds, strawweights
November 12
At Philadelphia (PBC on Spike):
-Danny Garcia vs. Samuel Vargas, 10 rounds, welterweights
-Jarrett Hurd vs. Jo Jo Dan, 12 rounds, junior middleweights
-Javier Fortuna vs. Omar Douglas, 10 rounds, lightweights
-Milton Santiago vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
-Kyrone Davis vs. Chris Fitzpatrick, 6 rounds, middleweights
-Niam Nelson vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
-Titus Williams vs. Antonio Dubose, 6 rounds, junior lightweights
-Thomas Velasquez vs. Gerald Smith, 6 rounds, super middleweights
-Jeffrey Torres vs. Joseph Serrano, 4 rounds, lightweights
At Monte Carlo (HBO):
-Luis Ortiz vs. Malik Scott, 12 rounds, heavyweights
-Jamie McDonnell vs. Liborio Solis, 12 rounds, for McDonnell's WBA "regular" bantamweight title
-Jason Sosa vs. Stephen Smith, 12 rounds, for Sosa's WBA "regular" junior lightweight title
-Martin Murray vs. Dmitry Chudinov, 12 rounds, super middleweights
At Hermosillo, Mexico (beIN Sports Espanol):
-Zulina Munoza vs. Carolina Alvarez, 10 rounds, female junior bantamweights
At Ciudad Valles, Mexico:
-Jose Argumedo vs. Jose Antonio Jimenez, 12 rounds, for Argumedo's IBF strawweight title
At Magdeburg, Germany:
-Medhi Amar vs. Robert Stieglitz, 12 rounds, for Amar's European light heavyweight title
At Boulogne-sur-mer, France:
-Thomas Masson vs. Valery Yanchy, 12 rounds, for Masson's European flyweight title
At Montpellier, France:
-Hugo Berrio vs. Rafael Pujol, 12 rounds, junior featherweights
At Ponce, Puerto Rico:
-Angel Acosta vs. Luis Armando Ceja, 10 rounds, strawweights
-Jose Martinez vs. Alexandro Santiago, 8 rounds, junior bantamweights
-Emanuel Rivera vs. Josean Figueroa, 8 rounds, junior featherweights
-Danielito Zorrilla vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
-Edgardo Ponce Laboy vs. Juan G. Cruz, 8 rounds, featherweights
-Carlos Caraballo vs. Kelvin Julibe, 4 rounds, bantamweights
-Joshuantony Ortiz vs. Juan Colon, 4 rounds, bantamweights
-Juan Carlos Camacho vs. Alexis Diaz, 4 rounds, junior featherweights
-Kelvin Nunez vs. Edgar Perez, 6 rounds, cruiserweights
At Detroit:
-James Gordon Smith vs. Olim Nazarov, 6 rounds, bantamweights
-Muheeb Fazeldin vs. Michael Gaxiola, 6 rounds, welterweights
-Wesley Tucker vs. Richard Hall, 6 rounds, welterweights
-Giorgi Gelashvili vs. Larry Ventus, 6 rounds, junior welterweights
-Yousif Saleh vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
-Zach Shamoun vs. Charles Clark, 4 rounds, junior featherweights
-Jarico O'Quinn vs. TBA, 4 rounds, bantamweights
-Ardreal Holmes vs Bryan Goldsby, 4 rounds, junior middleweights
-Raphael Sinegal vs. Darryol Humphrey, 4 rounds, welterweights
At New Bedford, Mass.:
-Vinnie Carita vs. Laszlo Hubert, 12 rounds, cruiserweights
-Briam Granado vs. Zenon Herrera, 6 rounds, junior middleweights
-Jonathan Perez vs. Malcolm Simms, 4 rounds, featherweights
-Chris Boykins vs. Jesse Oltmanns, 6 rounds, heavyweights
-Jean Pierre Augustin vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
November 18
At Indio, Calif. (Estrella TV):
-Mauricio Herrera vs. Pablo Cesar Cano, 10 rounds, welterweights
-KeAndre Gibson vs. Mahonri Montes, 8 rounds, welterweights
-Morgan Fitch vs. Issah Samir, 6 rounds, middleweights
-Oscar Duarte vs. Rony Alvarado, 6 rounds, lightweights
-Cesar Diaz vs. Jose Naranjo, 4 rounds, junior featherweights
-Jaba Khositashvili vs. Javier Olvera, 6 rounds, super middleweights
-Joshua Franco vs. Edgar Lozano, 6 round, bantamweights
At Kissimmee, Fla. (UniMas):
-Christopher Diaz vs. Fernando Vargas, 8 rounds, featherweights
-Julian Rodriguez vs. Omar Tienda, 8 rounds, junior welterweights
At Las Vegas (CBS Sports Net):
-Reynaldo Blanco vs. Demond Brock, 10 rounds, lightweights
-Daniel Cruz vs. Norberto Gonzalez, 8 rounds, junior middleweights
-Randy Moreno vs. Daniel Perales, 6 rounds, junior lightweights
-Marina Ramirez vs. TBA, 4 rounds, female junior flyweights
-Jason Beauchamp vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights
At London:
-George Groves vs. Eduard Gutknecht, 12 rounds, super middleweights
-Conrad Cummings vs. Ronny Mittag, 10 or 12 rounds, middleweights
-Andrew Selby vs. Jake Bornea, 12 rounds, flyweights
-Paddy Gallagher vs. Tamuka Mucha, 10 rounds, welterweights
At TBA, Argentina:
-Juan Carlos Reveco vs. Diego Liriano, 10 rounds, junior bantamweights
At Ekaterinburg, Russia:
-Dmitry Mikhaylenko vs. Randall Bailey, 12 rounds, welterweights
November 10
At Washington, D.C.:
-Daniel Franco vs. Derrick Murray, 10 rounds, featherweights
-Antoine Douglas vs. Ernesto Berrospe, 10 rounds, middleweights
At Levallois, Fance:
-Cedric Vitu vs. Isaac Real, 12 rounds, for Vitu's European junior middleweight title
-Guillaume Frenois vs. Samir Ziani, 12 rounds, for vacant European featherweight title
November 11
At Philadelphia (One World Sports):
-Adam Lopez vs. Carlos Valcarcel, 8 rounds, junior featherweights
-Ed Brown vs. Albert Mensah, 8 rounds, welterweights
-Jerry Odom vs. Taneal Goyco, 8 rounds, super middleweights
-Jaron Ennis vs. Chrisshawn Alexander, 6 rounds, junior welterweights
-Derrick Webster vs. Salim Larbi, 6 rounds, middleweights
-Keenan Smith vs. TBA, 6 rounds, welterweights
-Kenneth Sims Jr. vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
-Emmanuel Folly vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
-Joshua Jones vs. Jahmal Dyer, 4 rounds, lightweights
-LeRoy Davila vs. TBA, 4 rounds, bantamweights
At Miami:
-Yunieski Gonzalez vs. Maxwell Amponsah, 10 rounds, light heavyweights
-Yordan Frometa vs. Carlos Winston, 8 rounds, junior welterweights
-Armando Alvarez vs. Anthony Abbruzzes, 8 rounds, welterweights
-Courtney Jackson vs. Antonio Sanchez, 6 rounds, junior welterweights
-Ruben Garcia vs. Angel Monrrea, 8 rounds, junior lightweights
-Harold Calderon vs. Elvin Perez, 6 rounds, welterweights
-Leider Pena vs. Tyler Vogel, 4 rounds, middleweights
-Juan C. Rubio vs. Randy Hedderick, 4 rounds, junior middleweights
-Jesus Mercado vs. Julio Rodas, 4 rounds, junior welterweights
-Jorge Marron Jr vs. Archie Weah, 4 rounds, welterweights
At Chester, Pa.:
-David Gonzales vs. Samuel Teah, 8 rounds, junior welterweights
-Kyrone Davis vs. Chris Fitzpatrick, 8 rounds, middleweights
-Carlos Rosario vs. Jerome Conquest, 6 rounds, lightweights
-Tyrone Crawley Jr. vs. Victor Vasquez, 6 rounds, junior welterweights
-Amir Shabazz vs. Gabriel Pham, 6 rounds, light heavyweights
-Nicholas Hernandez vs. Anthony Prescott, 6 rounds, middleweights
-Hafiz Montgomery vs. Julian Poole, 4 rounds, cruiserweights
-Wesley Triplett vs. Randy Easton, 4 rounds, heavyweights
-Luis Aponte vs. Darryl Bunting, 4 rounds, super middleweights
-Roberto Irizarry vs. Jules Blackwell, 4 rounds, featherweights
-Lamont McLaughlin vs. Waleem Felder, 4 rounds, cruiserweights
At Kobe, Japan:
-Shun Kubo vs. Jin Wook Lim, 12 rounds, junior featherweights
-Masayoshi Nakatani vs. Allan Tanada, 12 rounds, lightweights
-Takahiro Yamamoto vs. Mark John Yap, 12 rounds, bantamweights
-Ryuya Yamanaka vs. Merlito Sabill, 12 rounds, strawweights
November 12
At Philadelphia (PBC on Spike):
-Danny Garcia vs. Samuel Vargas, 10 rounds, welterweights
-Jarrett Hurd vs. Jo Jo Dan, 12 rounds, junior middleweights
-Javier Fortuna vs. Omar Douglas, 10 rounds, lightweights
-Milton Santiago vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
-Kyrone Davis vs. Chris Fitzpatrick, 6 rounds, middleweights
-Niam Nelson vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
-Titus Williams vs. Antonio Dubose, 6 rounds, junior lightweights
-Thomas Velasquez vs. Gerald Smith, 6 rounds, super middleweights
-Jeffrey Torres vs. Joseph Serrano, 4 rounds, lightweights
At Monte Carlo (HBO):
-Luis Ortiz vs. Malik Scott, 12 rounds, heavyweights
-Jamie McDonnell vs. Liborio Solis, 12 rounds, for McDonnell's WBA "regular" bantamweight title
-Jason Sosa vs. Stephen Smith, 12 rounds, for Sosa's WBA "regular" junior lightweight title
-Martin Murray vs. Dmitry Chudinov, 12 rounds, super middleweights
At Hermosillo, Mexico (beIN Sports Espanol):
-Zulina Munoza vs. Carolina Alvarez, 10 rounds, female junior bantamweights
At Ciudad Valles, Mexico:
-Jose Argumedo vs. Jose Antonio Jimenez, 12 rounds, for Argumedo's IBF strawweight title
At Magdeburg, Germany:
-Medhi Amar vs. Robert Stieglitz, 12 rounds, for Amar's European light heavyweight title
At Boulogne-sur-mer, France:
-Thomas Masson vs. Valery Yanchy, 12 rounds, for Masson's European flyweight title
At Montpellier, France:
-Hugo Berrio vs. Rafael Pujol, 12 rounds, junior featherweights
At Ponce, Puerto Rico:
-Angel Acosta vs. Luis Armando Ceja, 10 rounds, strawweights
-Jose Martinez vs. Alexandro Santiago, 8 rounds, junior bantamweights
-Emanuel Rivera vs. Josean Figueroa, 8 rounds, junior featherweights
-Danielito Zorrilla vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
-Edgardo Ponce Laboy vs. Juan G. Cruz, 8 rounds, featherweights
-Carlos Caraballo vs. Kelvin Julibe, 4 rounds, bantamweights
-Joshuantony Ortiz vs. Juan Colon, 4 rounds, bantamweights
-Juan Carlos Camacho vs. Alexis Diaz, 4 rounds, junior featherweights
-Kelvin Nunez vs. Edgar Perez, 6 rounds, cruiserweights
At Detroit:
-James Gordon Smith vs. Olim Nazarov, 6 rounds, bantamweights
-Muheeb Fazeldin vs. Michael Gaxiola, 6 rounds, welterweights
-Wesley Tucker vs. Richard Hall, 6 rounds, welterweights
-Giorgi Gelashvili vs. Larry Ventus, 6 rounds, junior welterweights
-Yousif Saleh vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
-Zach Shamoun vs. Charles Clark, 4 rounds, junior featherweights
-Jarico O'Quinn vs. TBA, 4 rounds, bantamweights
-Ardreal Holmes vs Bryan Goldsby, 4 rounds, junior middleweights
-Raphael Sinegal vs. Darryol Humphrey, 4 rounds, welterweights
At New Bedford, Mass.:
-Vinnie Carita vs. Laszlo Hubert, 12 rounds, cruiserweights
-Briam Granado vs. Zenon Herrera, 6 rounds, junior middleweights
-Jonathan Perez vs. Malcolm Simms, 4 rounds, featherweights
-Chris Boykins vs. Jesse Oltmanns, 6 rounds, heavyweights
-Jean Pierre Augustin vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
November 18
At Indio, Calif. (Estrella TV):
-Mauricio Herrera vs. Pablo Cesar Cano, 10 rounds, welterweights
-KeAndre Gibson vs. Mahonri Montes, 8 rounds, welterweights
-Morgan Fitch vs. Issah Samir, 6 rounds, middleweights
-Oscar Duarte vs. Rony Alvarado, 6 rounds, lightweights
-Cesar Diaz vs. Jose Naranjo, 4 rounds, junior featherweights
-Jaba Khositashvili vs. Javier Olvera, 6 rounds, super middleweights
-Joshua Franco vs. Edgar Lozano, 6 round, bantamweights
At Kissimmee, Fla. (UniMas):
-Christopher Diaz vs. Fernando Vargas, 8 rounds, featherweights
-Julian Rodriguez vs. Omar Tienda, 8 rounds, junior welterweights
At Las Vegas (CBS Sports Net):
-Reynaldo Blanco vs. Demond Brock, 10 rounds, lightweights
-Daniel Cruz vs. Norberto Gonzalez, 8 rounds, junior middleweights
-Randy Moreno vs. Daniel Perales, 6 rounds, junior lightweights
-Marina Ramirez vs. TBA, 4 rounds, female junior flyweights
-Jason Beauchamp vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights
At London:
-George Groves vs. Eduard Gutknecht, 12 rounds, super middleweights
-Conrad Cummings vs. Ronny Mittag, 10 or 12 rounds, middleweights
-Andrew Selby vs. Jake Bornea, 12 rounds, flyweights
-Paddy Gallagher vs. Tamuka Mucha, 10 rounds, welterweights
At TBA, Argentina:
-Juan Carlos Reveco vs. Diego Liriano, 10 rounds, junior bantamweights
At Ekaterinburg, Russia:
-Dmitry Mikhaylenko vs. Randall Bailey, 12 rounds, welterweights
Last edited:
Props:
naner12 and naner12