Some good fights coming up. I placed in bold the names/fights that are worth of note. In Red are the televised events that I know of.
Friday January 9
At Primm, Nev. (ESPN2): "Friday Night Fights" season premier, Yuriorkis Gamboa vs. Roger Gonzalez, 10 rounds, featherweights; Odlanier Solis vs. Kevin Burnett, 10 rounds, heavyweights; Erislandy Lara vs. Rodrigo Aguiar, 4 rounds, Bernard Hopkins in studio
January 10
At Magdeburg, Germany: Zsolt Erdei vs. Yuri Barashian, 12 rounds, for Erdei's WBO light heavyweight title; Denis Inkin vs. Karoly Balzsay, 12 rounds, for Inkin's WBO super middleweight title; Thomas Ulrich vs. Armin Dollinger, 8 rounds, cruiserweights
January 14
At Hollywood, Fla.: Sechew Powell vs. Christian Lloyd Joseph, 12 rounds, junior middleweights; Edison Miranda vs. Manuel Esparza, 8 rounds, super middleweights; Jose Nieves vs. Antonio Cochero, 6 rounds, bantamweights; Antwone Smith vs. Benjamin Ankrah, 8 rounds, welterweights; Jonathan Cepeda vs. Marvin Blair, 4 rounds, middleweights; Tim Taggart vs. Williams Deets, 4 rounds, super middleweights; Stalinn Lopez vs. Jean Petit Homme, 4 rounds, lightweights; Jonathan Gonzalez vs. Alejandro Artola, 4 rounds, welterweights; Yathomas Riley vs. Evjeny Stardubtsev, 4 rounds, light heavyweights
Friday January 16
At Key West, Fla. (ESPN2): Eromosele Albert vs. Ossie Duran , 10 rounds, junior middleweights; James McGirt Jr. vs. Angel Hernandez, 10 rounds, middleweights; Dan Rafael in studio
At Tulsa, Okla. (Showtime): Leonilo Miranda vs. Orlando Cruz, 10 rounds, featherweights; Nick Casal vs. Marvin Quintero, 8 rounds, junior welterweights; Gary Russell Jr. vs. Antonio Reyes, 4 rounds, featherweights; Anthony Dirrell vs. Terrence Jones, 10 or 12 rounds, super middleweights; Travis Kauffman vs. Ken Murphy, 6 rounds, heavyweights
At Middlesbrough, England: Paul Truscott vs. John Simpson, 12 rounds for Truscott's Commonwealth featherweight title
January 17
At Biloxi, Miss. (HBO): Andre Berto vs. Luis Collazo, 12 rounds, for Berto's WBC welterweight title; Sergio Martinez vs. TBA, 12 rounds, for Martinez's WBC interim junior middleweight title; Will McIntyre vs. TBA, 6 or 8 rounds, light heavyweights; Tor Hamer vs. Darion Moss, 4 rounds, heavyweights; Edwin Rodriguez vs. Ray Darden, 8 rounds, super middleweights; Jonathan Nelson vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
At Düsseldorf, Germany: Alexander Alekseev vs. Victor Emilio Ramirez, 12 rounds, for vacant interim WBO cruiserweight title; Ina Menzer vs. Esther Schouten, 10 rounds, female featherweights
At Hermosillo, Mexico (Azteca America): Orlando Salido vs. TBA, 10 rounds, featherweights; Jose Luis Castillo vs. TBA, 10 rounds, welterweights
January 23
At Cicero, Ill.; Ivan Popoca vs. Daniel Garcia, 6 rounds, junior welterweights; Andrzej Fonfara vs. Terrence Wilson, 6 rounds, super middleweights
January 24
At Los Angeles (HBO): Antonio Margarito vs. Shane Mosley, 12 rounds, for Margarito's WBA welterweight title; Robert Guerrero vs. TBA, 8 or 10 rounds, junior lightweights; Raul Martinez vs. TBA, 10 rounds, junior bantamweights; Matvey Korobov vs. Roberto Florentino, 4 rounds, super middleweights; Jerry Belmontes vs. TBA, 6 rounds, featherweights
At Riesa, Germany: Marco Huck vs. Vadim Safonov, 12 rounds, for Huck's European cruiserweight title
At Hinckley, Minn.: Shawn Estrada vs. Jeffrey Osborne Jr., 4 rounds, super middleweights
Friday January 30
At Montreal (ESPN2): Herman Ngoudjo vs. Juan Urango, 12 rounds, for vacant IBF junior welterweight title; Antonin Decarie vs. Miguel Angel Rodriguez, 8 rounds, welterweights
January 31
At Mazatlan, Mexico: Koki Kameda vs. Evert Briceno, 12 rounds, IBF flyweight eliminator
At Cebu, Philippines: Michael Katsidis vs. Angel Hugo Ramirez, 12 rounds, lightweights
At Guadalajara, Mexico (Azteca America): Monty Meza-Clay vs. Jorge Solis, IBF featherweight title eliminator
Friday January 9
At Primm, Nev. (ESPN2): "Friday Night Fights" season premier, Yuriorkis Gamboa vs. Roger Gonzalez, 10 rounds, featherweights; Odlanier Solis vs. Kevin Burnett, 10 rounds, heavyweights; Erislandy Lara vs. Rodrigo Aguiar, 4 rounds, Bernard Hopkins in studio
January 10
At Magdeburg, Germany: Zsolt Erdei vs. Yuri Barashian, 12 rounds, for Erdei's WBO light heavyweight title; Denis Inkin vs. Karoly Balzsay, 12 rounds, for Inkin's WBO super middleweight title; Thomas Ulrich vs. Armin Dollinger, 8 rounds, cruiserweights
January 14
At Hollywood, Fla.: Sechew Powell vs. Christian Lloyd Joseph, 12 rounds, junior middleweights; Edison Miranda vs. Manuel Esparza, 8 rounds, super middleweights; Jose Nieves vs. Antonio Cochero, 6 rounds, bantamweights; Antwone Smith vs. Benjamin Ankrah, 8 rounds, welterweights; Jonathan Cepeda vs. Marvin Blair, 4 rounds, middleweights; Tim Taggart vs. Williams Deets, 4 rounds, super middleweights; Stalinn Lopez vs. Jean Petit Homme, 4 rounds, lightweights; Jonathan Gonzalez vs. Alejandro Artola, 4 rounds, welterweights; Yathomas Riley vs. Evjeny Stardubtsev, 4 rounds, light heavyweights
Friday January 16
At Key West, Fla. (ESPN2): Eromosele Albert vs. Ossie Duran , 10 rounds, junior middleweights; James McGirt Jr. vs. Angel Hernandez, 10 rounds, middleweights; Dan Rafael in studio
At Tulsa, Okla. (Showtime): Leonilo Miranda vs. Orlando Cruz, 10 rounds, featherweights; Nick Casal vs. Marvin Quintero, 8 rounds, junior welterweights; Gary Russell Jr. vs. Antonio Reyes, 4 rounds, featherweights; Anthony Dirrell vs. Terrence Jones, 10 or 12 rounds, super middleweights; Travis Kauffman vs. Ken Murphy, 6 rounds, heavyweights
At Middlesbrough, England: Paul Truscott vs. John Simpson, 12 rounds for Truscott's Commonwealth featherweight title
January 17
At Biloxi, Miss. (HBO): Andre Berto vs. Luis Collazo, 12 rounds, for Berto's WBC welterweight title; Sergio Martinez vs. TBA, 12 rounds, for Martinez's WBC interim junior middleweight title; Will McIntyre vs. TBA, 6 or 8 rounds, light heavyweights; Tor Hamer vs. Darion Moss, 4 rounds, heavyweights; Edwin Rodriguez vs. Ray Darden, 8 rounds, super middleweights; Jonathan Nelson vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
At Düsseldorf, Germany: Alexander Alekseev vs. Victor Emilio Ramirez, 12 rounds, for vacant interim WBO cruiserweight title; Ina Menzer vs. Esther Schouten, 10 rounds, female featherweights
At Hermosillo, Mexico (Azteca America): Orlando Salido vs. TBA, 10 rounds, featherweights; Jose Luis Castillo vs. TBA, 10 rounds, welterweights
January 23
At Cicero, Ill.; Ivan Popoca vs. Daniel Garcia, 6 rounds, junior welterweights; Andrzej Fonfara vs. Terrence Wilson, 6 rounds, super middleweights
January 24
At Los Angeles (HBO): Antonio Margarito vs. Shane Mosley, 12 rounds, for Margarito's WBA welterweight title; Robert Guerrero vs. TBA, 8 or 10 rounds, junior lightweights; Raul Martinez vs. TBA, 10 rounds, junior bantamweights; Matvey Korobov vs. Roberto Florentino, 4 rounds, super middleweights; Jerry Belmontes vs. TBA, 6 rounds, featherweights
At Riesa, Germany: Marco Huck vs. Vadim Safonov, 12 rounds, for Huck's European cruiserweight title
At Hinckley, Minn.: Shawn Estrada vs. Jeffrey Osborne Jr., 4 rounds, super middleweights
Friday January 30
At Montreal (ESPN2): Herman Ngoudjo vs. Juan Urango, 12 rounds, for vacant IBF junior welterweight title; Antonin Decarie vs. Miguel Angel Rodriguez, 8 rounds, welterweights
January 31
At Mazatlan, Mexico: Koki Kameda vs. Evert Briceno, 12 rounds, IBF flyweight eliminator
At Cebu, Philippines: Michael Katsidis vs. Angel Hugo Ramirez, 12 rounds, lightweights
At Guadalajara, Mexico (Azteca America): Monty Meza-Clay vs. Jorge Solis, IBF featherweight title eliminator